Wakacje 2018 – co zyskamy wybierając wczasy w Polsce?

Odkąd długie kolejki na granicach odeszły w niepamięć, a Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, wielu naszych rodaków zaczęło jeździć na wakacje poza granice kraju. Chętnie odwiedzamy włoskie pola kempingowe, często nie pogardzimy hostelem w Wielkiej Brytanii, z radością powitamy możliwość zatrzymania się na noc w czeskim pensjonacie. A tymczasem, nasi europejscy sąsiedzi… rezerwują hotele w Polsce!

„Cudze chwalimy, własnego nie znamy”

Wrocławski rynek aż roi się od obcokrajowców – nie tylko z Europy, ale także z Azji. Kraków to oficjalnie jeden z ulubionych kierunków Brytyjczyków. Ba, nawet w polskich górach coraz częściej słyszy się słowa zachwytu wypowiadane w języku angielskim. Te obserwacje skłaniają do przemyśleń – tak bardzo zachłysnęliśmy się otwartymi granicami i tanimi liniami lotniczymi, że zapomnieliśmy, jak przyjemne mogą być wakacje w Polsce. W niektórych przypadkach może się też zdarzyć, że znamy zagraniczne atrakcje lepiej niż zabytki naszego własnego kraju. Może warto to nadrobić? Oto krótka lista miejsc, które nas zachwycą.

Dawna Stolica Polski albo Stolica Dolnego Śląska

Wśród dużych miast, na liście obowiązkowych pozycji z pewnością powinny się znaleźć Kraków i Wrocław. Pierwsze z wymienionych miast było niegdyś stolicą naszego kraju, a drugie jest aktualną stolicą Dolnego Śląska. Będąc w Krakowie ewidentnie powinniśmy zobaczyć Wawel, zachwycić się witrażami Kościoła Mariackiego i wybrać się na wycieczkę do Kopalni w Wieliczce. We Wrocławiu na pewno nie należy pominąć Ostrowia Tumskiego, Panoramy Racławickiej oraz Hali Stulecia. Przy czym, rezerwując nocleg we wspomnianych dużych miastach, trzeba pamiętać, że najlepszy hotel to niekoniecznie najtańszy hotel. Najważniejsze jest wybranie odpowiedniej lokalizacji, będącej dobrą bazą wypadową do zwiedzania najważniejszych zabytków.

Folklor morski i górski!

Jeżeli nie lubimy dużych miast, być może ucieszą nas odwiedziny w miejscach, w których aż czuć zapach tradycji. Miłośnicy morza i jezior na pewno polubią Kaszuby, zaś wielbiciele gór bez wątpienia zakochają się w Pieninach. W obu zakątkach można trafić nie tylko na wspaniałe widoki, ale też zasmakować gościnności społeczności lokalnych. Nawet najlepszy hotel nie zastąpi nocowania w gospodzie gaździny, a dopiero w okolicach Kartuz przekonamy się, jak brzmi ten legendarny, pokręcony język kaszubski, o którym tyle słyszeliśmy. Warto też wspomnieć o czystym powietrzu i licznych SPA, które znajdziemy w obu rejonach. Ze wszystkich miejscowości na szczególną uwagę zasługują Sierakowice, znane również jako Serce Kaszub, a w górach – pięknie odnowiona Szczawnica.

Liczne argumenty ZA

Jeżeli wciąż nie jesteśmy przekonani, czy wakacje w Polsce są dla nas, tak czy siak powinniśmy ich spróbować. Nawet jeśli nam się spodoba, dużo nie stracimy. W końcu hotele w Polsce są bardzo tanie i mają o wiele wyższy standard niż dziesięć lat temu. Jeśli je odwiedzimy, może się okazać, że wciąż zostanie nam sporo pieniędzy na wakacje za granicą.