Hotele sieciowe czy butikowe? – wybierz swój typ

Wybór hotelu jest jedną z pierwszych rzeczy, którą robimy, kiedy tylko decydujemy się na wyjazd w jakieś miejsce. Nie oznacza to jednak wcale, że jest to decyzja łatwa – w wielu przypadkach mamy do czynienia z ogromną ilością ofert i zwykle nie starcza nam czasu, aby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi. Dlatego też niektórzy preferują hotele z konkretnej sieci, ponieważ wiedzą wtedy czego się spodziewać. Inni poszukują raczej lokalnego kolorytu, dlatego zwykle decydują się na butikowe. Czym charakteryzują się te dwa typy zakwaterowania?

Sieci hotelowe – gwarancja jakości

Hotele sieciowe są z pewnością wyborem dość łatwym – szczególnie jeśli korzystaliśmy już z usług danej firmy lub znamy kogoś, kto osobiście może nam ją polecić. Jest to decyzja bezpieczna – nieważne czy nocowaliśmy w Tajwanie czy w Londynie, możemy być pewni, że sieć zadba o to, aby pokoje, wyżywienie i inne dogodności stały na podobnie wysokim poziomie. Oczywiście możemy spodziewać się pewnych różnic, ponieważ trudno porównywać Tajlandię ze Szwecją. Oczywiste jest, że ten pierwszy będzie mógł pochwalić się basenem na świeżym powietrzu, ten drugi już niekoniecznie. Tajlandia może postawić na formę wydłużonych bungalowów, ponieważ takie znacznie lepiej wpiszą się w tamtejszy krajobraz, w Sztokholmie nie zadziwi nas z kolei drapacz chmur z wertykalnym atrium i przeszkloną restauracją na ostatnim piętrze. Jednak nie musimy się obawiać, że standard jednego mocno odbiegnie od drugiego i kiedy na noc zasuniemy żaluzje, możemy czuć się podobnie jak w hotelu tej samej sieci na drugim końcu globu. Jest to więc opcja dla osób, które preferują coś pewnego, dla tych, którzy podróżując często wolą przyjeżdżać tak jakby „do siebie”.

 

Hotele butikowe – poczuj lokalny koloryt

Osoby, które preferują zakwaterowanie, w którym uwidacznia się raczej duch lokalnej społeczności, znacznie bardziej zadowolą hotele butikowe. Projektant takiego miejsca ma zwykle znacznie większą dowolność niż ten tworzący hotele sieciowe i najczęściej stara się nawiązać do miejscowych tradycji oraz zwyczajów – zaprezentować przyjeżdżającym to, co w danym miejscu jest najlepsze. Nie mamy zatem pewności, że decydując się na Tajlandię będziemy mieli możliwość zjeść na śniadanie coś, do czego przyzwyczaił nas europejski styl życia. Jeśli jednak pragniemy odkryć klimat miejsca, będzie to lepszy wybór. Warto natomiast pomyśleć chwilę nad wyborem odpowiedniego hotelu – w tym przypadku wiele może nas zaskoczyć, zatem im dokładniej przejrzymy daną ofertę, tym lepiej dla nas.

Jeżeli pragniemy wybrać się na wycieczkę po naszym kraju, hotele w Polsce nie powinny nas rozczarować – posiadamy takie i jednego, i drugiego typu. W Warszawie, w okolicach Pałacu Kultury ku niebu sięgają drapacze chmur różnych znanych sieci, jednak zmierzając w kierunku Starego Miasta z łatwością znajdziemy kameralne hoteliki zaszyte wśród kamienic. Każdy ma szansę wybrać coś idealnego dla siebie – zarówno rodowici Polacy jak i przybysze z zagranicy. Nic, tylko podróżować!