Hotel pięciogwiazdkowy – czym może Cię zaskoczyć?

Znajdujące się obok nazwy hotelu gwiazdki bardzo często nas kuszą – któż nie chciałby rozkoszować się miękkim łóżkiem w hotelu pięciogwiazdkowym?


Gwiazdkowy system oceniania jest bardzo powszechną sprawą i ułatwia nam wybór hotelu. Pamiętajmy jednak, że standardy nadawania gwiazdek nie są w żaden sposób uniwersalne. Mogą się one różnić nie tylko pomiędzy kontynentami, ale również w obrębie sąsiadujących ze sobą krajów.

Jak wygląda system oceniania w Polsce?

O nadaniu określonej ilości gwiazdek w naszym kraju decyduje Marszałek Województwa oparciu o ustawę dotyczącą usług turystycznych. Gwiazdki nie są przyznawane dożywotnio, dlatego dany hotel może je utracić, bądź też w przypadku poprawy standardów wyposażenia zdobyć.

Najniższa możliwa ocena w systemie gwiazdkowym to 1, a najwyższa 5.

Aktualnie w Polsce nie posiadamy zbyt dużej liczby miejsc takich jak hotele pięciogwiazdkowe, ale warto wiedzieć czym powinien charakteryzować się pokój w tym standardzie.

Hotel ***** według ustalonych w Polsce reguł powinien stanowić całe centrum rozrywkowo- biznesowe. Miejsce to posiadać powinno m.in kwiaciarnię, salon kosmetyczny (lub też miejsce stylizowane na SPA), fryzjera, a także strzeżony parking. Dodatkowo dla gości hotelowych powinny być udostępniane takie usługi jak budzenie na życzenie, czy pranie i prasowanie potrzebnych elementów garderoby.

łóżko w hotelu pięciogwiazdkowym

Pokój, który zapewniany jest klientom tego hotelu charakteryzuje się przestronnością (minimum 18 m2 na 2 osoby), oraz wysokiej jakości wyposażeniem. Na całym świecie zwraca się uwagę na profesjonalne materace, oraz przewiewną pościel. Pozostałe elementy wyposażenia obejmują telewizor plazmowy, telefon, klimatyzację (regulowaną przez samego gościa), a także o ile hotel posiada to w swojej ofercie stacje dokujące dla telefonów komórkowych.
Ponadto w cenie zapewnione jest minimum dwukrotne sprzątanie w ciągu dnia i świeże kwiaty. Smakosze alkoholi również znajdą coś dla siebie, ponieważ w pokoju zazwyczaj oprócz strefy biurowej znajduje się obficie zaopatrzony barek.

Hotele ***** gwarantują swoim klientom dyskrecję i usługi na najwyższym poziomie. Ich zadaniem jest nie tylko umożliwienie klientowi wypoczynku, ale również asystowanie podczas wykonywanej pracy.