Czym się różni hotel od pensjonatu?

Wybierając miejsce pobytu na nasze wakacje lub krótki weekendowy wyjazd, zawsze spotykamy się z dwiema znajomymi nazwami: hotel i pensjonat. Lecz czym właściwie miejsca te różnią się od siebie? Czy odmienne nazewnictwo jest tylko nic nie znaczącym szczegółem, ot tak stosowanym przez właścicieli, w celach np. marketingowym, czy może jednak są to zupełnie odmienne od siebie miejsca?

Charakterystyka hotelu

Aby dany obiekt turystyczny mógłby być nazywany hotelem, musi on spełnić kilka podstawowych założeń. Najważniejszym jest ilość oferowanych gościom pokoi, których liczba musi wynosić co najmniej 10. Dodatkowo pokoje te muszą być pokojami prywatnymi, tzn. jeśli będzie to pokój 2-3 osobowy, przebywać w nim będą rodziny lub znajomi. Niedopuszczalne jest zameldowanie w jednym pokoju dwóch nieznanych sobie osób, jak to często ma miejsce w hostelach.
W hotelu każdy pokój musi być wyposażony w osobną łazienkę, a klienci mogą liczyć na dodatkowe usługi poza samym wynajęciem pokoju. W ramach pobytu otrzymują sprzątanie, serwis pokojowy i restaurację hotelową.

 

Budynek hotelu miejskiego - zdjęcie hotel w centrum miasta

Charakterystyka pensjonatu

Niezależnie czy jest to pensjonat w górach, czy nad morzem, aby właściciel mógł posługiwać się tą nazwą, musi on oferować co najmniej 7 pokoi, świadcząc przy tym całodzienne usługi gastronomiczne dla swoich gości. Z reguły pensjonaty są obiektami o wiele bardziej spokojnymi i kameralnymi i jeśli planujemy spędzić wakacje w Polsce z dziećmi, np. nad morzem, warto jest chociażby z tego powodu rozważyć wybór pensjonatu zamiast typowego hotelu.

Który wybrać?

To, na który rodzaj obiektu się zdecydować, determinuje głównie charakter naszego pobytu w danym miejscu. Hotele są raczej oficjalne i bardziej kompleksowo podchodzą do potrzeb Gości. Większość naszych potrzeb zostanie w nich zaspokojona. Jest to dobre rozwiązanie, gdy zależy nam przede wszystkim na wygodzie i odpoczynku.

Natomiast jeśli wybieramy się w jakieś miejsce celem zwiedzania go i poznania bliżej lokalnej okolicy, zdecydowanie odpowiedniejszy dla nas będzie pobyt w pensjonacie. Przebywając w nim, znajdziemy się bliżej danego miejsca i ludzi w nim mieszkających. Da nam to możliwość lepszego poznania okolicy w której spędzamy wakacje. Doskonałym tego przykładem są pensjonaty nad morzem, które charakterem swojego miejsca, starają się integrować ze sobą przebywających Gości np. na miejscowej plaży.