Co powinien zawierać hotel przyjazny dziecku?

Warto pamiętać, że miejsca dla dzieci wymagają odpowiedniego wyposażenia oraz przygotowania.

Czasami nawet najlepiej zapowiadający się urlop może okazać się totalnym niewypałem, kiedy zaniedba się dokładne sprawdzenie zakwaterowania na miejscu docelowym. Aby jednak wypoczynek był udany, warto przed wyjazdem zwrócić uwagę na to, co oferuje dany hotel. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, kiedy dorośli wybierają się w podróż razem z dziećmi. Hotele przyjazne dzieciom powinny być wyposażone w szereg licznych udogodnień nie tylko dla maluchów, ale dla całych rodzin.

hotele przyjazne rodzinie

Rodzina w hotelu – co i gdzie należy sprawdzić?

Na stronach internetowych większości hoteli lub w zbiorczych katalogach biur podróży można znaleźć informacje o hotelach w danym miejscu turystycznym. Informator dla dzieci i rodziców zawiera wiadomości dotyczącego tego, w danym mieście, do którego planowana jest podróż, znajdują się udogodnienia dla dzieci, jak daleko od hotelu mieści się sklep, apteka, punkt medyczny itd. Często przy takim opisie widnieje również adnotacja „hotel przyjazny dziecku”. Jest to fantastyczny znak dla rodzica, że czas w takim miejscu będzie spędzony z dzieckiem atrakcyjnie i z pożytkiem.

Hotele dla rodzin z dziećmi – na co należy zwrócić uwagę wybierając hotel?

Hotel przyjazny maluchom jest miejscem, w którym wzięto pod uwagę oczekiwania całych rodzin. Przeglądając stronę internetową konkretnego hotelu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka poniższych aspektów:

1. Miejsce spożywania posiłków

Jeśli wybieramy się na wakacje z dzieckiem warto sprawdzić, czy hotelowa restauracja wyposażona została w dziecięce krzesełka do karmienia. Ponadto niektóre pensjonaty i hotele oferują również specjalną, kolorową zastawę stołową dla maluchów (oczywiście z atestem), a także menu oparte na zdrowej żywności oraz zawierające „rozrywkowe” elementy, np. bajkowe, kolorowe postacie dodawane jako zabawka do posiłków czy dekorowane potrawy – najczęściej są to desery. Ponadto do dyspozycji rodziców powinny być również śliniaczki i serwetki, ale również kącik zabaw.

2. Logistyka i rozplanowanie całego budynku

Ten aspekt jest szczególnie istotny dla tych maluchów, które podróżują w wózkach. Dobrze, aby w hotelu byłą szeroka winda, do której bez problemu będzie można wjechać wózkiem. Ponadto hotel powinien również posiadać podjazdy dla wózków, które ułatwiają wyjazd oraz wjazd do budynku. Miejsca dla dzieci powinny być również przemyślane logistycznie. Warto sprawdzić, czy przed hotelem są do dyspozycji wózkownie, w których można przechowywać „pojazdy” małych milusińskich w przypadku, kiedy w pokoju nie jest to możliwe.

3. Pokoje oraz ich wyposażenie

Przed wyjazdem warto zorientować się, czy w hotelu można zamówić łóżeczko dla małego dziecka oraz jak wyglądają opłaty za tzw. dostawki dla starszych dzieci. W niektórych hotelach dostawki są darmowe i nie pobiera się za nie opłat. Jeśli spędzasz urlop w hotelu z większymi dziećmi, warto czasem wybrać apartament z dwiema oddzielnymi sypialniami – jedną dla rodziców i jedną dla dzieci. Jeśli natomiast podróżujemy z maluchami warto sprawdzić wyposażenie całego pokoju, ponieważ niektóre hotele w cenie noclegu oferują również wanienki, podgrzewacze do butelek, kolorową pościel czy czajnik. Ponadto w dobrych hotelach w łazience można również znaleźć specjalne worki na zużyte pieluszki.

4. Place zabaw i inne miejsca rozrywki

Wiadomo, że na wakacje jedzie się głównie po to, aby dobrze wypocząć. Miejsca przyjazne dzieciom powinny gwarantować atrakcyjny i bezpieczny wypoczynek nawet najmniejszym brzdącom. Przed wyjazdem sprawdźmy zatem, czy dany hotel, do którego udajemy się z całą rodziną organizuje animacje (zabawy, pokazy) dla dzieci, czy w hotelu znajduje się plac zabaw lub chociaż kącik dla maluchów. Jeśli w pensjonacie znajduje się basen, wówczas należy się upewnić, czy mogą się w nim kąpać także dzieci. Z reguły dla maluchów wyznaczone są specjalne strefy do kąpieli lub niskie brodziki, gdzie woda jest znacznie płytsza. Ponadto często do dyspozycji maluchów na basenie są również różnego rodzaju akcesoria, jak deski do pływania, dmuchane piłki do zabawy czy piankowe makaroniki.